خواص آلوئه ورا

خواص آلوئه ورا برای پوست و مو

آلوئه ورا یکی از شگفت انگیزترین و البته موثرترین گیاهان طبیعی برای رفع انواع مشکلات پوست و مو به حساب می آید و تا کنون همه افراد حداقل یکبار برای حل مشکلات خود از آن استفاده کرده اند. به همین منظور ما در این مقاله به معرفی خواص آلوئه ورا برای پوست و مو خواهیم پرداخت تا به دیگر مزایای فوق العاده آن پی ببرید.

معرفی آلوئه ورا

همانطور که گفته شد بسیاری از افراد به فواید استفاده از این گیاه بسیار عالی آگاه هستند و در این بین بهتر است بدانید که برخی از آنها باورهای غلط در مورد این گیاه می باشند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. ابتدا بهتر است با خود این گیاه آشنا شده تا بدانید که دقیقا چه نوع موادی را استفاده می کنید.

این گیاه بدون ساقه بوده و یا در مواردی نیز ساقه کوتاه داشته و حدود 50 تا 100 سانتی متر نیز رشد می کند و رویه گیاه نیز کلفت بوده و دارای لبه های تیزی می باشد. یکی از مهمترین ویژگی های این گیاه نوع خاصی از فتوسنتز می باشد که از تبخیر آب جلوگیری نموده و آن را به نوعی در خود ذخیره می کند.

از ترکیبات مفید آلوئه ورا می توان به گلوکز، سلولز، آمیلاز، ویتامین ها (B1,B2,B6,C) و همچنین مواد معدنی مانند منیزیم، روی مس و کلسیم اشاره نمود که ترکیب همگی آنها این گیاه فوق العاده را به وجود آورده است.

فواید استفاده از آلوئه ورا

خواص آلوئه ورا

حال که با خود این گیاه آشنا شدید، نوبت به فواید آن برای پوست و مو و ترمیم زخم های سطحی می رسد. اصلی ترین ماده ای که در این گیاه برای پوست و مو مفید است، ژل داخل پوست کلفت آن بوده که تمام نیازهای ما را برطرف می کند. شرکت های داروسازی ژل این گیاه را یا به صورت خالص یا به صورت ترکیبی با دیگر گیاهان تولید کرده و به فروش می رسانند.

اما هدف اصلی ما آشنایی با خواص ژل آلوئه ورا بوده و البته که در ادامه به معرفی برخی از ترکیبات این گیاه خواهیم پرداخت.

تاثیر آلوئه ورا بر سوختگی

اولین موردی که به ذهن هر فردی زمانی که نام این گیاه را می شنود، خطور می کند درمان سوختگی های پوست است. در قسمت قبل به ویتامین های آلوئه ورا اشاره نمودیم و همچنین از ذخیره آب و جلوگیری از تبخیر آن به عنوان یکی از ویژگی های آن یاد کردیم.

تمام این موارد در کنار یکدیگر باعث شده تا آلوئه ورا یکی از بهترین درمان های طبیعی و خانگی برای سوختگی های جزئی به حساب بیاید.

در کنار سوختگی های جزئی بر اثر آتش، استفاده از ژل این گیاه برای التیام آفتاب سوختگی و قرمز شدن پوست به دلیل اشعه های خورشید بسیار توسط پزشکان توصیه می شود. این مورد را نیز فراموش نکنید که استفاده از این گیاه به تنهایی می تواند از پوست شما محافظت کنید، در کنار آن مصرف برخی محصولات ضد آفتاب نیز توصیه می شود.

رفع بریدگی و خراش پوستی با آلوئه ورا

یکی دیگر از خواص آلوئه ورا استفاده از آن برای از بین بردن خراش های جزئی و برخی بریدگی های کوچک است. بافت و همچنین ساختار آلوئه ورا باعث می شود که این بریدگی ها در مدت زمان کوتاهی التیام پیدا کرده و پوست به حالت قبلی خود بازگردد. یکی دیگر از دلایل استفاده از آلوئه ورا نیز از بین بردن اسکارهای پس از این نوع زخم ها می باشد.

خواص آلوئه ورا برای پوست خشک

درمان خشکی پوست با آلوئه ورا

تغییرات فصلی، اقلیم آب و هوایی سرد و خشک و همچنین قرار گرفتن در معرض هوای بسیار سرد باعث سرمازدگی و به دنبال آن خشکی شدید پوست می شود. آلوئه ورا به دلیل مرطوب سازی و تغذیه سلول های پوستی بسیار به کمک پوست می آید و از بیشتر شدن آن جلوگیری کرده و همچنین با استعمال ژل آن روی پوست، می توان از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری نمود.

نرم شدن پوست، حفظ رطوبت پوست و باز کردن منافذ پوست از خواص مهم آلوئه ورا به شمار می آیند که همگی برای درمان خشکی یا سرمازدگی بهترین گزینه هستند.

درمان اگزمای پوستی

اگزما (Eczema) یکی از بیماری‌هایی است که هنوز علت اصلی به وجود آمدن آن توسط پزشکان و محققان یافت نشده است. اگزمای پوستی یک بیماری است که در برخی موارد نیز ژنتیکی محسوب می‌شود که در آن پوست دچار خارش، قرمز شدن، سوزش و همچنین التهاب می‌شود.

درمان اگزمای پوستی با آلوئه ورا

آلوئه ورا سرشار از ویتامین‌های مفید برای پوست و مو است. ژل این گیاه از خاصیت ضد باکتری و میکروب برخوردار بوده و در بهبود زخم‌های ناشی از انواع اگزما تاثیر مستقیم دارد. مرطوب کردن پوست خشک و همچنین کمک به جوانسازی و احیای پوست از دیگر مزایای فوق العاده ژل آلوئه ورا هستند.

این ژل را به صورت روزانه روی قسمت مورد نظر قرار داده و پس از مدتی آن را با آب ولرم شست و شو دهید و این کار را یک ماه مداوم انجام دهید.

خواص آلوئه ورا برای مو

از فواید آلوئه ورا و ژل باید به تقویت موها اشاره نموه. همانطور که به آن اشاره نمودیم، این گیاه دارای مواد معدنی و همچنین ویتامین های بسیار خوبی است که علاوه بر تغذیه سلول های پوستی، به تغذیه موها، درخشندگی و رشد سالم آنها کمک می کند.

خواص آلوئه ورا برای مو

بهبود گردش خون، درمان شکستگی ساقه های مو، کلاژن سازی پوست و جوانسازی آن برای بهتر شدن وضعیت موها از خواص آلوئه ورا به شمار می آیند.

نکته بسیار مهم: به طور کلی می توان گفت که این گیاه تاثیرات مثبتی در روند جوانسازی پوست، تغذیه سلول ها، مرطوب سازی، درخشندگی موها و همچنین تقویت و جلوگیری از آسیب های احتمالی دارد ولی اینکه بتوان از آلوئه ورا برای رفع ریزش مو و همچنین رشد مجدد موها به عنوان یک درمان قطعی نام برد، هنوز اثبات نشده است.

مضرات گیاه آلوئه ورا

استفاده بیش از حد از هر نوع گیاهی حتی با وجود خاصیت های فراوان ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. برای نمونه مصرف خوراکی آلوئه ورا به میزان زیاد می تواند باعث یبوست و مشکلات روده ای شود و همچنین وجود حساسیت به این گیاه، نه تنها به رفع مشکل کمکی نمی کند بلکه آن را بدتر خواهد کرد.

توصیه می شود که قبل از استعمال ژل آلوئه ورا روی پوست و موی خود، مقداری از آن را بر دست خود زده و به مدت یک الی دو ساعت صبر کنید تا واکنش کوچکی نشان دهد. اگر واکنشی وجود نداشت حساسیت نداشته و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

مطالب مرتبط