شامپو گیاهی

شامپو گیاهی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

اگر مشکلاتی از جمله ریزش مو، شوره سر، پوست حساس و موهایی چرب یا خشک دارید، وقت خود را برای پیدا کردن شامپوی شیمیایی مناسب و پول خود را صرف خرید شامپوهای گران‌قیمت شیمیایی نکنید. طبیعت، علاج هر دردی است. نه‌تنها شامپو گیاهی، بلکه استفاده از هر محصول طبیعی به جای محصولات شیمیایی، عاقلانه‌ترین کاری است که هر فردی که به سلامت پوست و موی خود اهمیت می‌دهد، انجام خواهد داد.

شامپو گیاهی یا شامپو شیمیایی، کدام بهتر است؟

قبل از آغاز عصر مدرن، مردم برای رفع نیازهای خود و مراقبت از زیبایی‌شان، دائماً با طبیعت در تماس بودند. دلیل اصلی این تغییر از طبیعت به مواد شیمیایی، زیبایی و جنبه‌های تبلیغاتی این مواد شیمیایی در هنگام استفاده است، که به طور بالقوه خطرناک نیز هستند.

تحقیقات نشان داده است که مواد شیمیایی مختلف در داخل شامپو ممکن است خطراتی جدی برای سلامتی ایجاد کند، مانند سوزش چشم، سوزش پوست و آسیب رساندن به فولیکول مو که می‌تواند منجر به ریزش مو و حتی سرطان شود.

ممکن است بپرسید، با این تفاسیر چرا ساخت و فروش این شامپوها ممنوع یا حتی محدود نشده است؟

با اینکه سازمان غذا و دارو استفاده از محصولات طبیعی را توصیه می‌کند، اما هیچ‌گونه دستورالعمل قانونی برای محدودیت تولیدکنندگان وجود ندارد.

عوارض شامپو شیمیایی

شامپوهای شیمیایی حاوی ماده‌ای به اسم Propylene Glycol هستند که به عنوان ماده اصلی ضدیخ استفاده می‌شود و علاوه‌بر شامپو، در خمیردندان و بعضی از محصولات آرایشی نیز وجود دارد.

برخی سولفات‌ها که در شامپوها استفاده می‌شوند از علل شایع تحریک چشم هستند. علاوه‌بر آن می‌توانند به فولیکول‌های مو آسیب رسانده و با جذب آن توسط پوست، ممکن است باعث حملات آسم (خفیف یا شدید) شود.

در نتیجه، قبل از تصمیم گرفتن برای خرید دوباره، در مورد برند و مواد تشکیل دهنده شامپوی مورد علاقه خود تحقیق کنید یا راهی آسان‌تر و بهتر را انتخاب کنید.

راه آسان‌تر برای انتخاب شامپو چیست؟

استفاده از صابون‌ها و شامپوهای طبیعی.

 طبیعت، با هر گیاه خود پاسخ تمام نیازهای بشر را داده و علاج تمامی مشکلات شما برای پوست و مو است. هنگام استفاده از این شامپوها، مواد مغذی مورد نیاز مو تأمین و ریشه قوی و سالم می‌شود. با این حال، گرفتن نتیجه بعد از استفاده از این مواد طبیعی، زمان‌بر بوده و مورد پسند افراد نیست.

برخی شرکت‌های سازنده صابون و شامپوی طبیعی، اسانس این گیاهان را به‌جای عصاره‌های طبیعی با مواد شیمیایی ترکیب کرده و به شما قول اثربخشی سریع‌تر می‌دهند و از خطرات استفاده از آن مواد شیمیایی حرفی نمی‌زنند.

درحالی که استفاده از اسانس و رایحه گیاهان هیچ گونه اثر بخشی در درمان مشکلات پوست و مو ندارد و حتما باید عصاره گیاهان و مواد طبیعی در ترکیب شامپو طی فرآیندهای ویژه در زمان و دمای مناسب به ترکیب پایه صابون و شامپو اضافه شوند تا بتوانند اثر بخشی لازم را داشته باشند.

مزایای شامپو گیاهی

حال که در مورد خطرهای استفاده از شامپوی شیمیایی گفتیم، نوبت به بیان مزایای شامپو گیاهی رسیده است.

شامپو طبیعی فوق‌العاده است

شامپو گیاهی عطری طبیعی دارد که استشمام آن باعث آرامش و حس خوب می‌شود. شامپوهای طبیعی مثل شامپوهای علاج، علاوه بر قدرت تمیزکنندگی کافی، بعد از اولین استفاده، حس تمیزی و سرزندگی موها را برای شما به ارمغان می‌آورد و با استفاده مکرر از آن موی سر شما تقویت شده و به رشد و پرحجم شدن آن کمک می‌کند و حتی بر اساس جنس مو، مدت بیشتری تمیزتر می‌ماند که این مسئله در شهرهای بزرگ با هوایی آلوده، مزیت مهمی به شمار می‌آید.

شامپو گیاهی، ارگانیک و طبیعی است

سعی شده است تا در تولید شامپوهای گیاهی علاج بیشترین دوز استاندارد از مواد خالص و ارگانیک گیاهی و طبیعی استفاده شود تا حداکثر نتیجه مطلوب حاصل شود.

لازم به توضیح است که برای ایجاد قدرت تمیزکنندگی و چربی زدایی در شامپو ها نمی توان فقط به ترکیبات گیاهی بسنده کرد و نیاز است تا حداقلی از ترکیبات شیمیایی در پایه شامپو استفاده گردد.

تنظیم میزان و نوع مواد مصرفی شیمیایی برای این هدف بسیار تخصصی است به نحوی که از طرفی منجر به نمیزی موها بشود و از طرف دیگر چربی طبیعی مورد نیاز پوست سر و موها را از بین نبرد.

باید بدانیم که کنترل میزان چربی مفید موها و پوست سر مهمترین راه تضمین سلامتی موها است. این مهم به درستی در فرمولاسیون شامپو های علاج مورد توجه قرار میگیرد تا ضمن محافظت پوست سر و مو ها از عوارض جانبی ترکیبات شیمیایی، حداکثر اثر بخشی عصاره های گیاهی و مواد طبیعی تضمین شود.

در تولید شامپوهای گیاهی، به خصوص شامپوهای گیاهی علاج، بیشترین دوز و البته به مقدار استاندارد از مواد خالص و ارگانیک استفاده شده تا بهترین نتیجه حاصل شود.

هیچ شامپویی تماماً گیاهی نیست

برای اینکه شامپوهای گیاهی نیز، قدرت تمیزکنندگی و چربی زدایی داشته باشند، نیاز به اندکی ترکیبات شیمیایی در پایه شامپو است.

چیزی که مهم است، تنظیم میزان و نوع مواد مصرفی شیمیایی است. چرا؟

زیرا این ترکیب باید به نحوی باشد که موها را تمیز کند اما چربی مفید مو و پوست سر که تضمین سلامت مو است را، از بین نبرد. در نتیجه در انتخاب شامپو گیاهی نیز، باید دقت کافی را داشته باشید.

شامپوهای گیاهی علاج به کمک فرمولاسیون مناسب علاوه بر محافظت پوست سر و موها، از عوارض جانبی ترکیبات شیمیایی، حداکثر اثر بخشی عصاره‌های گیاهی و مواد طبیعی را تضمین می‌کند.

تولید شامپو گیاهی، نیازی به تست حیوانی ندارد

خبر خوب برای گیاه‌خواران و دوست داران طبیعت، نه‌تنها شامپوهای گیاهی، بلکه تمامی محصولات گیاهی علاج، روی حیوانات بی‌گناه آزمایش نمی‌شود. درصورتی‌که اکثر برندهای بزرگ و معتبر، محصولات جدید خود را قبل از پخش در بازار، روی حیواناتی مانند موش‌ها و خرگوش‌ها آزمایش می‌کنند.

زیست تخریب پذیراند

مثل مواد شیمیایی و پلاستیک‌ها به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند و توسط موجودات زنده تجزیه شده و در محیط باقی نمی‌مانند.

دوست شما هستند

شامپو گیاهی

شامپوهای گیاهی به‌خصوص شامپوهای علاج، حساسیت و التهاب پوست سر شما (که ناشی از استفاده از شامپوهای شیمیایی نامناسب است) را التیام می‌بخشند.

مقرون به صرفه‌اند

انتخاب شامپوی شیمیایی مناسب، چالش‌های زیادی نیز دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها قیمت آن است. به هنگام تهیه و خرید شامپو شیمیایی، انتخاب بین بد و بدتر است. محصولات برندهای معتبر و شناخته‌شده، بسیار گران هستند و برندهایی با قیمت پایین‌تر، کیفیت پایین‌تری را به شما ارائه می‌دهند. پس، انتخاب بین پرداخت هزینه زیاد یا خرید محصولی غیرمطمئن با قیمت پایین‌تر است.

بسیاری از افراد خود را محدود به همین 2 گزینه می‌کنند اما نمی‌دانند درواقع گزینه سومی نیز وجود دارد. تهیه شامپو گیاهی !

شامپوهای گیاهی علاج به دلیل ترکیب طبیعی استفاده شده در آن، نه تنها باعث آسیب به شما نمی‌شود، بلکه می‌توان آن‌ها را با قیمت منطقی و بسیار به‌صرفه‌تر از شامپوهای شیمیایی، تهیه کرد.

همه شامپوهای ارگانیک باعث تقویت مو می‌شوند

ترکیب طبیعی این شامپوها (بدون در نظر گرفتن نوع آن‌)، روغن‌های طبیعی، مواد معدنی و عصاره‌های مختلف موجود در آن‌، باعث کاهش ریزش مو، خشکی و کاهش آسیب به مو می‌شود.  

حتی! این مواد با تغذیه ریشه و فولیکول مو، باعث تحریک آن شده و موجب رشد دوباره موها می‌شود.

شامپو گیاهی مثل معجزه است

استفاده از شامپو گیاهی، مثل معجزه برای شما عمل می‌کند. استفاده مداوم از شامپوهای علاج، پوست سر شما را برای داشتن موهای زیبا، سالم و قوی، با حفظ تعادل کامل از سطح چربی و PH، آماده می‌کند.

شامپو گیاهی، ضد عفونت پوستی

شامپو گیاهی، حاوی آنتی‌باکتریال‌ها و ضدعفونی کننده‌های طبیعی است که از عفونت‌های پوستی و اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می‌کند. علاوه‌بر آن، موجب حساسیت پوست سر نمی‌شود. (مگر در صورت حساسیت داشتن به گیاه استفاده شده در آن)

شامپوهای طبیعی، ضد پیری هستند

شامپو گیاهی، نه‌تنها رنگ طبیعی موی شما را حفظ می‌کند، بلکه با استفاده منظم از آن،  رنگ‌دانه‌های مو را نیز تقویت می‌کنند.

هدف شامپو گیاهی، تغذیه مو است

شامپو گیاهی

هدف اکثر شامپوهای شیمیایی صرفاً حذف چربی موها و تمیزی آن است که خشک شدن و گاهی اوقات آسیب را به دنبال دارد. در حالی که هدف شامپوهای گیاهی علاج، رساندن مواد مغذی ضروری به مو و در کنار آن، داشتن اثر پاک‌کنندگی ملایم برای از بین بردن آلودگی‌هاست.

اثر شامپوی ارگانیک دائمی است

برای مثال، شامپوهای ضد شوره را در نظر بگیرید، اکثر برندها از یک عامل ضد میکروبی به نام “Climbazole” استفاده کرده که مانند یک آنتی‌بیوتیک عمل کرده و کمک می‌کند تا به طور موقت از شر شوره سر خلاص شوید. در حالی که شامپوهای گیاهی از خواص گیاهانی مانند زنجبیل برای از بین بردن ارگانیسم‌های شوره سر استفاده کرده و به رفع شوره سر کمک می‌کند.

کلام آخر

با توجه به تمام عواملی که گفته شد، استفاده از محصولات گیاهی کار عاقلانه‌تری است.

فراموش نکنید که داشتن موهای زیبا و حفظ سلامت آن، کار سختی نیست. فقط کافی است محصولی مناسب از دل طبیعت برای موی خود استفاده کنید. طبیعت مادری است که دست مهربانش را برای نیازهای ما دراز کرده است، فقط کافی است به او اعتماد کنیم.

مهربانی، علاج سلامتی است.

مطالب مرتبط