صابون لایه بردار پوست

هر آنچه که باید در مورد صابون لایه بردار پوست بدانید

تمام سطح بدن را پوست تشکیل داده و همین مسئله باعث شده تا بیشتر در معرض خطر قرار گیرد. مراقبت از پوست و مو یکی از مهمترین کارهایی است که در سلامت بدن تاثیر مستقیم دارد. یکی از این کارها که بخش حیاتی از سلامت پوست را تشکیل می‌دهد، انجام عمل لایه برداری پوست است. ما در این مقاله از وب سایت علاج به دلایل استفاده از این روش برای مراقبت از پوست و همچنین استفاده از صابون لایه بردار پوست خواهیم پرداخت.

لایه برداری چیست؟

به طور کلی لایه برداری پوست به عمل برداشت سلول‌های مرده از سطح گفته می‌شود. انجام این کار به وسیله روش‌های مختلفی انجام می‌شود که جلوتر به طور مفصل به معرفی هر یک از آنها خواهیم پرداخت. با این روش‌ها پوست مرده از پوست جدید جدا شده و همین مورد باعث بهبود وضعیت کلی پوست می‌شود. در توضیح خلاصه می‌توان گفت که لایه برداری به قطع ارتباط سلول‌های مرده با پوست گفته می‌شود.

عوارض وجود سلول‌های مرده روی پوست

سلول های مرده پوست

حال که با مفهوم انجام این کار آشنا شدید، باید درک کرد که چرا این کار باید انجام شود. بهتر است بدانید که پوست در حالت طبیعی، هر 30 روز یکبار سلول‌های مرده را از خود جدا می‌کند تا کار تکثیر سلول‌های جدید به بهترین شکل ممکن انجام شود. با این حال در بسیاری مواقع این سلول‌های مرده به صورت کامل جدا نمی‌شوند. باقی ماندن سلول‌های مرده روی پوست (پوست مرده) عوارض بسیاری دارد که برخی از مهمترین آنها شامل این موارد است:

 • انسداد منافذ پوستی
 • خشک شدن
 • پوسته پوسته شدن
لایه برداری پوست

تاثیرات میزان Ph و پوست

به طور کلی مقدار Ph پوست حدود 4/5 می‌باشد که مقدار زیادی نبوده و همین مسئله زمینه مناسب را جهت رشد میکروب‌ها را فراهم می‌کند. استفاده از محصولات و همچنین دیگر عواملی که در افزایش میزان Ph تاثیر دارند، به روند این کار سرعت می‌بخشد. برای حل این مشکل استفاده از محصولاتی همچون صابون لایه بردار پوست به بهبود وضعیت پوست با متعادل‌سازی میزان Ph بهترین گزینه است.

مناسب‌ترین صابون لایه بردار پوست، صابونی است که میزان Ph نزدیک به پوست دارد، همچنین استفاده از این دسته محصولات به عنوان برطرف کننده جوش های سرسیاه، آبرسانی و مغذی سلول‌ها و همچنین حفظ چربی پوست نیز بسیار توصیه می‌شود.

بهتر است بدانید که آنزیم‌ها و اسیدهای خاصی منجر به نابودی سلول‌های مرده پوست می‌شوند. محصولات لایه بردار با به وجود آوردن سوختگی ضعیف در پوست این کار را انجام می‌دهند.

مزایای صابون لایه بردار پوست

پس از معرفی برخی از عوارض ناشی از وجود سلول‌های مرده پوست، نوبت به آشنایی با مزایای استفاده از صابون لایه برداری پوست می‌رسد. برخی از بهترین مزایایی که استفاده از کلیه محصولات لایه بردار و روش‌های مختلف دارند، شامل این موارد است:

 • درخشانی و روشن کننده پوست
 • کاهش منافذ پوست
 • جلوگیری از ایجاد پوست پرتقالی
 • کاهش جوش و آکنه پوست
 • افزایش تولید کلاژن
 • بهبود وضعیت حالت ارتجاعی و انعطاف پذیری پوست
 • عدم افتادگی پوست در طولانی مدت

نکته: با لایه برداری پوست، فرایند جذب مواد مغذی محصولات مراقبت از پوست و مو همچون کرم‌ها راحت‌تر و بهتر انجام خواهد شد.

چرا به صابون لایه بردار نیاز داریم؟

پوست به طور مداوم در معرض آلودگی‌های محیطی قرار دارد. همین آلودگی‌ها و دیگر عوامل، باعث بروز مشکلاتی همچون موارد زیر در پوست می‌شود:

 • لک های پوستی مختلف (عمیق، نیمه عمیق)
 • جای جوش و لک
 • آکنه

با این مشکلات، تنفس پوست با مشکل مواجه می‌شود. پس از ترمیم و برطرف شدن این مشکلات، سلول‌های مرده بر روی پوست ایجاد می‌شوند و استفاده از محصولاتی همچون صابون لایه بردار پوست به نابودی پوست‌های مرده کمک می‌کند. در شهرهای بزرگ به دلیل آلودگی دوچندانی که وجود دارد، اهمیت انجام این کار برای مراقبت از پوست بسیار بیشتر خواهد بود.

جوش و لک پوست

بهترین زمان لایه برداری

حال که با اهمیت بسیار زیاد استفاده از محصولاتی همچون صابون لایه بردار پوست آشنا شدید، بهتر است مناسب‌ترین زمان عمل لایه برداری را بشناسید. همانطور که متوجه شدید لایه برداری پوست باعث ایجاد سوختگی در پوست می‌شود، برای رفع این مشکل نیز استفاده از محصولات مراقبت از پوست بسیار توصیه می‌شود.

کرم‌هایی که به فرایند کلاژن سازی پوست کمک می‌کنند و کرم‌های ضد آفتاب بهترین گزینه برای مراقبت بعد از ایجاد سوختگی صابون لایه بردار پوست می‌باشند.

برای دریافت نتیجه بهتر نیز توصیه می‌شود صابون لایه بردار پوست را هفته‌ای دو مرتبه هنگام خواب به مدت 2 دقیقه مصرف کنید. البته با توجه به نوع پوست و همچنین محصولی که استفاده می‌کنید، این مورد می‌تواند متفاوت باشد. استفاده از کرم شب پس از شستشوی صورت نیز به فرایند لایه برداری کمک می‌کند.

نکات مهم استفاده از صابون لایه بردار

در زمان استفاده از صابون لایه بردار باید برخی ازنکات ساده و در عین حال مهم را رعایت کنید تا بهترین نتیجه ممکن برای پوست به دست آید. برخی از این نکات مهم شامل موارد زیر است:

 • بهترین زمان استفاده از صابون لایه بردار پوست شب است. به دلیل رفت و آمد در روز و همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت پوست شود.
 • افرادی که پوست خشک یا بسیار حساس دارند در ابتدا بهتر است کمتر از این محصول استفاده کنند تا در صورت بروز حساسیت، مشکل حادی به وجود نیاید. همچنین استفاده بیش از حد این محصولات به هیچ عنوان برای این نوع پوست‌ها توصیه نمی‌شود.
 • استفاده از محصولات ضد آفتاب در طول روز به شدت توصیه می‌شود تا از بروز مشکلات پوستی جلوگیری کند.
 • مصرف همزمان دو نوع لایه بردار در یک شب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت پوست شود.
 • در صورت ملتهب شدن وضعیت پوست پس از مصرف صابون لایه بردار پوست، بهتر است لایه برداری چند روز به تعویق بیافتد.
 • تاثیرات استفاده از صابون لایه بردار پوست برای رفع جوش و لک معمولا بعد از یک ماه قابل مشاهده بوده و همین مسئله در بر طرف کردن چین و چروک یه ماه طول می‌کشد. بنابراین استفاده این محصولات چندین بار در طول روز کمکی به بهتر شدن وضعیت نکرده و تنها باعث تحریک پوست می‌شود.
 • در صورت استفاده از دستگاه‌های سولاریوم یا حمام آفتاب، بهتر است لایه برداری پوست را به روز دیگری موکول کنید.
مراقبت از پوست

عوارض صابون لایه بردار

همانند تمام روش‌های درمانی، عمل لایه برداری پوست نیز در صورت استفاده نادرست عوارض خاص خود را دارد و برعکس، با استفاده صحیح نتیجه مطلوب دریافت خواهید کرد. برخی از عوارض ناشی از استفاده نادرست از صابون لایه بردار پوست شامل موارد زیر است:

 • قرمز شدن پوست
 • به وجود آمدن آکنه‌های نامطلوب
 • آفتاب سوختگی
 • خارش و سوزش پوست
 • ایجاد آلودگی محیطی با مصرف صابون لایه بردار پوست شیمیایی

محصولات طبیعی و ارگانیک لایه بردار پوست علاج

استفاده از ترکیبات و مواد طبیعی و ارگانیک همواره راه‌حل درستی برای درمان مشکلات پوستی بوده است. این روش‌ها که در طب سنتی ایرانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایگزین بسیار مناسبی برای محصولات شیمیایی هستند. مجموعه علاج با تولید محصولات کاملا طبیعی با استفاده از خط تولید کاملا مجهز و مطابق با استانداردهای روز دنیا توانسته نقش بزرگی در بهبود وضعیت سلامت پوست و مو افراد ایفا کند.

برخی از محصولات علاج (صابون گیاهی) که به عنوان لایه بردار طبیعی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از: صابون زغال ، صابون سفیداب ، صابون نمک دریایی و همچنین صابون انار اشاره نمود که همگی از مواد اولیه کاملا طبیعی تولید شده و در صورت استفاده صحیح هیچگونه عوارضی در پی نخواهند داشت.

بهترین صابون لایه بردار گیاهی کدام است؟

صابون نمک دریایی و صابون انار علاج از بهترین صابون های لایه بردار گیاهی و طبیعی محسوب می‌شوند.

بهترین صابون لایه بردار قوی ایرانی کدام است؟

صابون زغال علاج به دلیل تاثیر قوی که در عمل لایه برداری پوست دارد از بهترین صابون های لایه بردار ایرانی می‌باشد.

مطالب مرتبط