عوارض و فواید پوست چرب

عوارض و فواید پوست چرب

داشتن پوستی چرب و مستعد جوش و آکنه یکی از عمده ترین مشکلاتی است که اکثر افراد با آن روبرو هستند و همین مسئله در مراقبت از پوست نیز تاثیر مستقیم دارد. در این مقاله ما قصد داریم به معرفی عوارض و فواید پوست چرب بپردازیم تا در صورت داشتن این نوع از پوست، اطلاعاتی کامل از آن داشته باشید.

چرا پوست چرب می شود؟

قبل از آشنایی با عوارض و فواید پوست چرب ابتدا باید بفهمیم که چرا پوست برخی افراد چرب است و برخی دیگر خشک. بهتر است بدانید که پوست برای حفظ شادابی و طراوت خود نیاز به یک نوع روغن طبیعی دارد که به صورت غده های چربی زیر سطح آن وجود دارد. این غده ها روغنی تحت عنوان سبوم را ترشح می کند که وظیفه نرم کنندگی و لطافت و شادابی پوست را برعهده دارد. میزان ترشح این روغن در تعیین نوع پوست نقش کلیدی دارد.

طبیعتا هرچه میزان روغن سبوم ترشح شده بیشتر باشد، پوست چرب تر می شود و هرچه میزان آن کمتر باشد، پوست خشک تر خواهد بود. این یعنی نوع پوست شما کاملا به میزان غده های چربی زیر پوست بستگی دارد.

فواید پوست چرب

فواید پوست چرب

به طور کلی چربی پوست فواید بیشتری دارد، چرا که ترشح بیشتر روغن سبوم به تقویت و درخشندگی موها نیز کمک می کنند. در این با برخی از مهمترین فواید پوست چرب آشنا خواهید شد که به شرح زیر است:

خداحافظی با خشکی پوست

اولین موردی که در داشتن پوستی چرب صدق می کند، خشک نشدن آن است. به دلیل تعداد زیاد غده های چربی در زیر پوست و ترشح همان روغن سبوم، یک لایه محافظ در برابر سرما و تغییرات محیطی ایجاد شده و از خشک شدن آن جلوگیری می شود. در واقع جلوگیری از خشکی پوست از بهترین فواید داشتن پوست چرب به شمار می آید.

فواید پوست چرب؛ نرمی و لطافت

علاوه بر جلوگیری از خشک شدن پوست، وجود چربی به نرم شدن و لطافت آن بسیار کمک می کند. به همین دلیل افرادی که پوستشان چرب است، نیازی به استفاده مداوم از کرم های مرطوب کننده و دیگر لوازم مراقبت از پوست برای نرمی آن نخواهند داشت.

تقویت موها از مزایای پوست چرب

تقویت موها از مزایای پوست چرب

شاید ندانید ولی وجود پوست چرب به حفظ سلامت موها و همچنین تقویت آنها بسیار کمک می کند. به طور کلی افرادی که پوست چرب دارند، از موهای بهتری برخوردار بوده و همچنین درخشندگی و لطافت موهای آنها بیشتر است. همچنین به دلیل روغن طبیعی پوست، تغذیه موها به صورت کاملا طبیعی و به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

محافظت از پوست

یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد در این دنیای مدرن و ماشینی با آن روبرو هستند، آلودگی هوا و عوارض آن برای پوست و مو می باشد. به این مورد باید موارد دیگری همچون سرما، آفتاب شدید و … را اضافه نمود. لایه چربی روی پوست از آن در برابر این عوامل خارجی محافظت کرده و پوست آسیبی نمی بیند.

عوارض پوست چرب

در قسمت قبل با برخی از مهمترین فواید پوست چرب آشنا شدیم، حال بهتر است با عوارض آن نیز آشنا شده تا برای مراقبت از آن بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. برخی از تاثیرگذارترین این موارد بر پوست و موی شما به شرح زیر است:

جوش و آکنه در پوست چرب

جوش و آکنه

اولین و مهمترین مسئله در معرفی عوارض پوست چرب این است که لایه چربی و روغن آن، بهترین گزینه برای ایجاد جوش و آکنه های متعدد است. به همین دلیل افرادی که پوست چربی دارند، همواره جوش های زیاد در فاصله زمانی مختلف زده یا دچار آکنه می شوند. البته با رعایت روتین پوستی و همچنین استفاده از محصولات گیاهی و طبیعی می توان تا حد زیادی از آنها جلوگیری کرد.

روغنی و براق بودن پوست

اگر به افرادی که دارای پوستی چرب هستند دقت کنید، متوجه همیشه براق بودن پوستشان خواهید شد که این مسئله به دلیل ترشح بیش از حد آن روغن سبوم طبیعی می باشد. در این مورد از عوارض پوست چرب نیز استفاده از پاک کننده های مخصوص پوست بسیار توصیه می شود تا میزان سبوم ترشح شده کمتر شود.

بسته بودن منافذ از عوارض پوست چرب

افرادی که پوستی چرب دارند، منافذ باز روی پوستشان بیشتر بوده و همین مسئله در ایجاد جوش های مختلف بسیار تاثیرگذار است. البته بهتر است بدانید که منافذ باز پوست، راه تنفس پوست صورت و تأمین روغن مورد نیاز برای نرمی و لطافت پوست را تولید می‌کند، در نتیجه نمی‌توان کاملاً آن‌ها را ا از بین برد.

عوارض پوست چرب

سنگینی و تغییر در سطح پوست با لوازم آرایش

افراد دارای پوست چرب به طور کلی یک لایه اضافی روی پوست خود دارند و استفاده از لوازم آرایش به مقدار زیاد، یک لایه دیگر به آن اضافه کرده و باعث سنگینی پوست می شود. همین مسئله باعث اذیت شدن خانم ها در زمان استفاده از لوازم آرایشی مختلف (مخصوصا برای صورت) می شود. پاک کردن صورت قبل از خواب یکی از روش‌های کنترل و کاهش چربی پوست است.

پوست چرب چه مزایایی دارد؟

از فواید اصلی پوست چرب باید به مراقبت از آن در برابر آلودگی و سرما، تقویت موها با روغن طبیعی پوست و جلوگیری از خشک شدن آن اشاره کرد.

عوارض پوست چرب چیست؟

پوست های چرب مستعد جوش و آکنه هستند، همیشه براق بوده و همچنین در زمان استفاده از لوازم آرایش با ایجاد چندین لایه، سنگین خواهند بود.

مطالب مرتبط