مراقبت از پوست

8 نکته مهم در مورد مراقبت از پوست

عارضه های مختلف پوستی، به وجود آمدن چین و چروک، بروز جوش و لک در پوست و بسیاری موارد دیگر از عوامل موثر در زیبایی و از همه مهم‌تر سلامت بدن هستند. برای پیشگیری از ایجاد این مشکلات بسیار شایع کار مراقبت از پوست باید به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

ما در این مقاله از سایت علاج که تولید کننده شامپو و صابون گیاهی می‌باشد، می‌خواهیم بهترین نکات و کارهایی که باید در فرآیند مراقبت از پوست انجام دهید، معرفی کرده تا به نتیجه مطلوب برسید. بهتر است بدانید با انجام این کارها که بسیار ساده و در عین حال مهم هستند، شما قادر هستید تا روند پیری و مشکلات پس از آن را به تعویق بی‌اندازید.

نوع پوست برای مراقبت

اولین و به نوعی می‌توان گفت مهم‌ترین موردی که برای مراقبت از پوست باید در نظر گرفت، شناسایی نوع پوست هر فردی است. نکته بسیار مهم در این مورد این است که با تشخیص غلط نوع پوست و استفاده از روش های غلط آسیب‌های جدی به پوست وارد خواهد شد. عوارضی همچون افزایش چربی، خشکی بیش از حد، ایجاد جوش و لک و دیگر مشکلات پوستی در تشخیص غلط نوع پوست وجود دارد.

عوامل موثر در مشخص شدن نوع پوست

قبل از شناسایی انواع پوست افراد، ابتدا بهتر است با عواملی که در مشخص شدن پوست تاثیر مستقیم دارند آشنا شوید. عواملی همچون نوع آب و هوای منطقه، نوسان های هورمونی، داروهای مصرفی، رژیم غذایی روتین و همچنین ژنتیک از مواردی هستند که در نوع پوست بسیار موثر هستند.

انواع پوست

به طور کلی پوست را می‌توان به پنج دسته مختلف تقسیم کرد که شامل موارد زیر است:

  • معمولی: این نوع پوست بین پوست های خشک و چرب قرار گرفته و منافذ آن قابل رویت هستند. همچنین پوست معمولی پس از شست و شو نرم و لطیف شده و در موارد کمی جوش می‌زند.
  • خشک: این نوع پوست‌ها با لمس کردن قابل تشخیص بوده و منافذ آن بسیار کوچک هستند. به دلیل کم کاری غده چربی، پوست خشک کمتر جوش زده و معمولا پوسته پوسته است.
  • چرب: ضخامت پوست چرب به دلیل چربی زیاد، بیشتر بوده و منافذ آن معمولا بزرگ است. این نوع پوست مستعد ایجاد جوش بوده و آلودگی را جذب می‌کند.
  • حساس: خارش، سوزش و همچنین تغییر رنگ به قرمز از نشانه‌های پوست حساس بوده و به راحتی تحریک می‌شوند.
  • مختلط: این نوع پوست‌ها معمولا ترکیبی از پوست خشک و چرب را تشکیل می‌دهند. برای نمونه گونه یا دور چشم خشک بوده و پیشانی یا بینی چرب هستند که برای هر قسمت باید از روش‌های مخصوص خود استفاده کرد.

رعایت روتین پوستی

پس از اولین مرحله در مراقبت از پوست یعنی شناسایی نوع آن، نوبت به انجام روتین پوستی می‌رسد. انجام مراحل دقیق روتین پوستی یکی از عوامل موثر در بهبود وضعیت آن و شادابی و جوانسازی پوست محسوب می‌شوند.

مراقبت از پوست با پاکسازی

اولین مرحله در روتین پوست، پاکسازی است. در این مرحله کارهایی همچون شست و شو، استفاده از لایه بردار، ماساژ و استفاده از ماسک‌های مختلف صورت می‌گیرد. برای دریافت نتیجه مطلوب و همچنین جلوگیری از بروز عوارض مختلف، بهتر است از روش های پاکسازی طبیعی پوست در خانه استفاده کنید. برای نمونه استفاده از صابون زغال علاج می‌تواند گزینه مناسبی برای پاکسازی باشد.

پاکسازی طبیعی پوست

تنظیم پوست با تونرها

پاکسازی لایه های عمیق پوست از چربی و همچنین لوازم آرایشی از دلایل اصلی مصرف تونرها هستند. تونرها با نفوذ به لایه‌های عمیق پوست چربی‌های اضافی را پاک کرده و پس از تنظیم چربی کار تنظیم میزان PH را انجام می‌دهند. کاهش قرمزی، التهاب و کوچکتر شدن منافذ پوست از دیگر مزایای تونر است و به همین دلیل استفاده از این ماده‌ها در مراقبت از پوست تاثیر مستقیم دارد.

آبرسانی برای مراقبت از پوست

پس از پاکسازی و استفاده از تونرها در مراقبت از پوست، نوبت به آبرسانی و مرطوب کردن آن می‌رسد که به نوعی آخرین بخش روتین پوستی به حساب می‌آید. استفاده از کرم ضد آفتاب، آبرسان پوست، مرطوب کننده و کرم دور چشم در این مرحله صورت می‌گیرد. برای آبرسانی هر چه بهتر به سلول‌ها می‌توانید از صابون روغن آرگان علاج استفاده کنید.

نکات مهم برای مراقبت از پوست

در این قسمت نوبت به معرفی برخی از بهترین کارهایی می‌رسد که می‌توان برای مراقبت از پوست انجام داد. حال که با شناسایی نوع پوست و همچنین انجام روتین پوستی آشنا شدید بهتر است با رعایت نکات زیر کار مراقبت از پوست خود را تکمیل کنید و نتیجه مطلوبی دریافت کنید.

مراقبت از پوست در برابر نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در مدت زمان طولانی مضرات بسیاری برای پوست دارد. البته که نور آفتاب ویتامین D از طریق آن تامین می‌شود ولی در صورت تابش زیاد، رنگ پوست تغییر کرده و وضعیت آن وخیم‌تر می‌شود. به طور میانگین مدت زمان 7 الی 8 دقیقه قرار گرفتن زیر تابش نور خورشید، میزان مناسبی از ویتامین D را تامین می‌کند.

شست و شوی صحیح

شستن پوست صورت را با ملایمت انجام داده و از ساییدن آن جلوگیری کنید. پاکسازی پوست از آلودگی‌ها، آلاینده‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها در زمان شست و شو از مهمترین مراحل مراقبت از پوست محسوب می‌شود. برای نمونه استفاده از آب داغ و لیف‌ها و کیسه‌های زبر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

مصرف آب زیاد برای مراقبت از پوست

یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌های بهبود وضعیت کلی بدن و همچنین جوانسازی پوست، مصرف آب به مقدار زیاد است. آبرسانی مناسب به سلول‌ها و شادابی پوست از بهترین مزایای مصرف آب می‌باشد. بهتر است بدانید که نوشیدن آب از کمبود رطوبت جلوگیری کرده و همچنین سمومی که باعث التهاب پوست می‌شوند را دفع می‌کند.

حذف یا کاهش لبنیات از رژیم غذایی

تحریک غده‌های چربی و منافذ پوست از بارزترین عوارض مصرف لبنیات است. هورمون‌های گاوی موجود در لبنیات همچنین به ایجاد آکنه بر روی پوست کمک می‌کند. در صورت استفاده از لبنیات نیز بهتر است از محصولات کم چرب استفاده کنید.

خواب کافی

یکی از بهترین مواردی که در مراقبت از پوست تاثیر مستقیم دارد، خواب کافی و صد البته مفید است. کاهش گردش خون را می‌توان از بدترین عوارض بی خوابی یا کم خوابی برشمرد. همچنین شب بهترین زمان برای بازسازی سلول‌ها می‌باشد و به وجود آمدن اختلال در کیفیت خواب فرآیند بازسازی را مختل کرده و به پوست آسیب می‌زند.

استفاده از عینک آفتابی

به وجود آمدن خطوط مختلف و پیر شدن پوست صورت از مضرات عدم استفاده از عینک آفتابی است. پوستی که در اطراف چشم قرار دارد، نازک بوده و همین مسئله منجر به بروز چین و چروک در این قسمت‌ها نسبت به دیگر مناطق پوست می‌شود. نکته مهمی که در زمان خرید عینک آفتابی باید به آن توجه داشته باشید این است که عینک باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که اطراف چشم را به صورت کامل پوشش دهد.

پاکسازی آرایش قبل از خواب

قبل از خواب بهتر است کلیه لوازم آرایشی را از صورت خود پاک کنید. ماندن اثر لوازم آرایش و دیگر آلودگی‌ها در طول شب بر روی پوست علاوه بر خشکی، زمینه مناسب را برای ایجاد جوش و آکنه فراهم می‌کند. از دیگر مضرات ماندن اثر آرایش می‌توان به بسته شدن منافذ پوست اشاره نمود.

مصرف سبزیجات

آنتی اکسیدان موجود در سبزیجات به پاکسازی و بهبود کارایی رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. گیاهان و سبزیجات عناصری دارند که در سیستم گوارش از بین نرفته و از همه مهمتر خواص ضد سرطانی دارند. به همین دلیل مصرف سبزیجات به صورت مستقیم بر روی پوست تاثیرگذار بوده و برای مراقبت از آن بهترین گزینه است.

سوالات متداول در مورد مراقبت از پوست

راه های خانگی مراقبت از پوست چیست؟

مصرف آب به مقدار زیاد، عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خواب کافی، عدم استفاده از لبنیات مصرف سبزیجات از بهترین روش های خانگی مراقبت از پوست هستند.

نکات مراقبت از پوست و مو چیست؟

عدم استفاده از آب داغ، خودداری از مصرف لوازم آرایش به مدت طولانی، استفاده از ضد آفتاب و خودداری از مصرف سیگار و مشروبات الکلی از مهمترین نکات مراقبت از پوست هستند.

مطالب مرتبط