چرا مو موخوره میگیرد

چرا مو موخوره میگیرد؟

حتما تا به حال واژه موخوره را شنیده یا حتی دچار آن شده‌اید. روش‌های بسیاری برای درمان موخوره وجود دارد اما بهترین راه حل همیشه پیشگیری از دچار شدن به این عارضه است. قبل از انجام هرگونه اقدامی برای برطرف کردن موخوره، باید به این سوال مهم پاسخ داد که چرا مو موخوره میگیرد؟

ما در این مقاله از وب سایت علاج که تولید کننده با سابقه محصولاتی همچون شامپو و صابون گیاهی است، به پاسخ این سوال مهم خواهیم پرداخت. همچنین برخی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌های رفع موخوره در سر را معرفی خواهیم کرد. اگر به دنبال حل این مشکل شایع در موهای خود هستید و یا به دنبال پیشگیری از به وجود آمدن این عارضه هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

موخوره چیست؟

به چند شاخه شدن موها یا ایجاد شکاف در ساقه مو، موخوره گفته می‌شود که به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی عواملی که باعث شکننده شدن یا خشکی موها شوند و به آنها آسیب برسانند، به بروز موخوره کمک می‌کنند. موخوره در اصطلاحات علمی به ضعیف و شکننده شدن کوتیکول موها گفته می‌شود.

موخوره چیست

دلایل موخوره مو

همانطور که متوجه شدید، بروز موخوره در موها به عوامل داخلی و خارجی بسیاری بستگی دارد. در این قسمت به این سوال که چرا مو موخوره میگیرد و علت اصلی آن چیست خواهیم پرداخت:

شانه زدن نادرست

یکی از مواردی که بسیار در ایجاد موخوره موثر است، شانه زدن موها به صورت اشتباه یا استفاده از شانه‌های غیراستاندارد به فرایند به وجود آمدن موخوره کمک می‌کند. برای نمونه شانه‌های از جنس پلاستیک بی کیفیت به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای شانه زدن نیستند.

دلایل موخوره مو

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

همانطور که در ابتدای پاسخ به سوال چرا مو موخوره میگیرد، اشاره کردیم که عوامل داخلی و خارجی بسیاری در آن دخالت دارند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماورای بنفش مضرات بسیاری برای پوست و مو در پی دارد. تابش نور خورشید با تحریک پوست و مو بستر مناسب برای موخوره را فراهم می‌کند.

بستن موها در یک حالت خاص

افرادی که موهای خود را به طور مداوم در یک حالت نگهداری می‌کنند و همچنین از بندهای مختلف برای ثابت نگه‌داشتن آنها استفاده می‌کنند نیز در معرض ابتلا به موخوره هستند. فشار بیش از حد به موها برای نگه‌داشتن حالت آنها، به ریشه و ساقه مو آسیب زده و در طولانی مدت باعث ضعیف شدن آنها می‌شود.

سشوار کشیدن

چرا مو موخوره میگیرد؟ یکی دیگر از دلایل اصلی این اتفاق، سشوار کشیدن به مقدار زیاد و از همه مهمتر با حرارت بسیار بالا است. افرادی که بیش از حد از سشوار استفاده می‌کنند چه برای حالت دادن یا خشک کردن موهای خود، از افراد آسیب‌پذیر در برابر موخوره‌ها هستند.

چرا مو موخوره میگیرد با سشوار

آلودگی هوا

پس از نور خورشید، آلودگی هوا پاسخ دیگری به سوال چرا مو موخوره میگیرد، می‌باشد. مواد شیمیایی و بسیار مضر موجود در هوای شهرها با توجه به میزان آلودگی بالا، تاثیرات مخربی بر پوست و مو می‌گذارد. این مواد شیمیایی به مرور زمان به شکننده شدن موها کمک کرده و موخوره به راحتی ایجاد می‌شود.

رنگ کردن موها

استفاده از محصولات نامرغوب شیمیایی برای رنگ کردن موها یکی از عوامل تاثیرگذار در ایجاد موخوره در موهای افراد است. ضعیف شدن و همچنین خشک شدن ساقه مو از عوارض جبران ناپذیر استفاده از رنگ موی غیراستاندارد محسوب می‌شود.

رنگ کردن موها از دلایل موخوره

نکته: توجه داشته باشید که استفاده از مش و دکلره آسیب‌های به مراتب بدتری به پوست و مو می‌زند.

محصولات شوینده شیمیایی

استفاده از شامپوها و صابون‌های شیمیایی از دیگر عوامل بروز موخوره در موها است. این مواد به دلیل عدم تغذیه مناسب سلول‌های پوست و مو و همچنین عدم آبرسانی باعث خشک شدن و ضعیف شدن موها شده و زمینه مناسب را برای موخوره ایجاد می‌کنند.

انواع موخوره

حال که پاسخ سوال چرا مو موخوره میگیرد را متوجه شدید بهتر است با انواع آن آشنا شده تا در صورت مواجهه با هر یک از انواع موخوره‌ها روش درمان مناسب را انتخاب کنید.

 • موخوره دوشاخه
 • موخوره سه شاخه
 • موخوره به شکل پر
 • موخوره درختی
 • موخوره گره ای
 • موخوره ناقص
 • موخوره نقاط سفید

درمان موخوره

همانطور که قبل از پاسخ به سوال چرا مو موخوره میگیرد، اشاره نمودیم یکی از بهترین روش‌های درمان موخوره، پیشگیری از ایجاد آن با انجام چند کار ساده و در عین حال حیاتی است. برخی از بهترین راهکارهای کاهش و جلوگیری از موخوره به شرح زیر است:

کوتاه کردن موها
 • کوتاه کردن موها به صورت مرتب
 • شستشوی صحیح موها
 • عدم استفاده از رنگ مو و دیگر مواد شیمیایی
 • استفاده از روش‌های مختلف برای بستن و حالت دادن به موها
 • مصرف محصولات تقویت کننده مو
 • مصرف روغن‌های طبیعی برای مراقبت از مو
 • شانه زدن موها به روش صحیح
 • عدم استفاده یا کاهش استفاده از سشوار و اتوی مو
 • مشورت با پزشک متخصص پوست و مو

نکته: افراد بسیاری برای شستشوی موهای خود وقت کافی نمی‌گذارند و همین مسئله باعث آسیب رساندن به موها می‌شود. شستشوی سطحی موها تنها ساقه و قسمت‌های بالایی مو را تمیز می‌کند، در حالی که سطح زیرین موها چرب و مملو از آلودگی است. با اختصاص زمان بیشتر و ماساژ کامل موها در زمان شستشو می‌توان از ایجاد موخوره جلوگیری نمود.

محصولات گیاهی علاج

در برخی مواقع، تنها رعایت برخی نکات به دلیل گذشت زمان از به وجود آمدن موخوره‌ها کافی نمی‌باشد. در این زمان استفاده از بعضی محصولات به عنوان مکمل درمان موخوره امری ضروری است.

مجموعه علاج با بیش از چندین سال سابقه موفق در تولید و عرضه محصولات گیاهی و ارگانیک توانسته سهم بزرگی در سلامت پوست و موی هموطنان عزیز ایفا کند. برخی از بهترین محصولات طبیعی این مجموعه برای رفع مشکل موخوره در موها شامل شامپو هفت گیاه موهای خشک ، صابون سدر ، صابون روغن آرگان و صابون 12 گیاه می‌شود.

هر یک از این محصولات به دلیل ترکیبات گیاهی و طبیعی خود مزایا و کاربردهای خود را برای پوست و مو دارند. یکی از دلایل اصلی استفاده از محصولات گیاهی، نداشتن عوارض در صورت استفاده طولانی مدت است که مزیت بسیار مهمی محسوب می‌شود.

چگونه موخوره را از بین ببریم؟

با رعایت برخی نکات همچون استفاده از شانه با کیفیت، عدم سشوار کشیدن، عدم قرار گرفتن در برابر آلودگی هوا و نور خورشید میتواند روند موخوره را کاهش داد. کوتاه کردن موها، شستشوی درست و عدم استفاده از مواد شیمیایی از بهترین روش های

آیا موخوره باعث ریزش مو میشود؟

به دلیل خشکی و عدم تغذیه مناسب پوست، موخوره منجر به ریزش مو می‌شود.

مطالب مرتبط